Pamukkale a Hierapolis

Category : Turecko

Musím se s vámi podělit o jednu z nejlepších dovolených, co jsem kdy zažila. Jestli někdy pojedete do Turecka, určitě si udělejte výlet do Pamukkale. V Turecku je toho sice k vidění opravdu přehršel, ale Pamukkale je naprosto nezapomenutelné. Jedná se o vápencová jezírka ve svahu, nad nimiž je odkryté obrovské antické město Hierapolis. Celé to najdete zhruba v západní části Turecka blíže k jihu, kousek od města Denizli, takže od pobřežních oblastí, kam obvykle jezdíme na dovolenou, je to trochu z ruky, ale nebudete litovat. Když jsme byli na dovolené v Turecku, konkrétně u města Bodrum (antický Halikarnas, kde byl jeden ze 7 divů světa – ano i ten jsme viděli), zaplatili jsme si výlet autobusem u českého delegáta. Byl to celodenní výlet, protože jen cesta tam trvala několik hodin, což se bohužel odrazilo na době, kterou jsme měli k projité celého areálu. Nejprve je rozchod navrchu kopce, kde se kdysi nacházelo antické město Hierapolis, dřívější lázně, kam se sjížděli uzdravovat lidé z celého tehdy známého světa. Bohužel jim to často nevyšlo a tak je součástí města také jedna z největších akropolí (tedy hřbitovů). Lidé už tehdy jezdili na toto místo právě kvůli vápencových jezírkům zasazených ve stráni pod městem, kde se mohli koupat v teplé minerální vodě, která tu pramení. Voda po kopci staletí stékala a vytvářela na něm vápencové nánosy, které utvořily kaskádová jezírka. Je to zvláštní, protože jsme zvyklí krasové jevy vidět spíše v podzemních jeskyních, než na povrchu. Ale když se bosky procházíte po bělostném vápenci a kolem nohou vám proudí teplá minerálka, je to nesmírně příjemné. Bohužel davy turistů způsobovaly ničení jezírek a tak část kopce, kde jsou původní přírodní jezírka už je zavřená, namísto toho místní vybudovali betonová jezírka v jiné části stráně a nechali je omývat vodou, která na nich také utvořila vápenatý povlak. I minerální vody ale bohužel ubývá, takže správci musejí vodu pouštět střídavě na umělá kaskádová jezírka, která vytvořili a na původní přírodní jezírka, aby nechátrala (bez vody k velké škody žloutnou). Je možná jen otázkou času, než Pamukkale pro veřejnost zcela znepřístupní, takže jsem velice vděčná, že jsem je mohla navštívit a rochnit se v té teploučké vodě (která je samozřejmě u pramene i pitná).

Rozhodně stojí za to mít také více času na projití Hierapolis. Ten jsme my ale bohužel neměli, takže jsme město nestihli projít celé. Je tu ale úžasně zachovalé téměř vše a co není, to postupně rekonstruují (kolem jsou vidět kameny, které označeny čísly – z nich budou postupně rekonstruovat další budovy, které v městě stávaly). Už nyní ale můžete navštívit úchvatně zachovalý amfiteátr nebo lázně či se dokonce (za tučný poplatek) vykoupat v místní minerální vodě a plavat kolem antických sloupů ponořených ve vodě). Odkryté jsou také sítě akvaduktů. Tohle všechno je jen na jednom místě.

Jinak bych v Turecku doporučila zajet určitě také do Efesu – největšího antického naleziště ve Středomoří. Zajímavostí je, že tohle antické město bývalo přístav, ale ztratilo postupně svůj význam a díky naplaveninám, které ho postupně odřezávaly od moře už se dnes nachází asi pět kilometrů od pobřeží. Když budete mít to štěstí a podíváte se do Efesu, budete uneseni velkolepostí tohoto místa. Všechny budovy působí skoro, jako by tam ještě před pár desítkami let někdo bydlel ulice a dláždění jsou tak zachovalé, že si vyloženě budete umět představit, jak na nich prodávají antičtí trhovci.

  • Dovolená Turecko all inclusive - Nabídka levných zájezdů do Turecka
  • Pro tento článek ještě lze zakoupit reklamu - zobrazit formulář pro nákup

    * (uveďte včetně http://)
    * (bude zobrazeno jako klikatelný odkaz)
    * (bude zobrazeno za odkazem, neklikatelné)
    Pole označená hvězdičkou je nutné vyplnit!
Powered by Copywriting.cz

Post a comment